Синглетный кислород
Синглетний кисень
Основні фізіологічні процеси в організмі людини в нормі і при патології відбуваються за участю вільних радикалів, як результат окислювально-відновних реакцій, необхідних біологічних продуктів нормального клітинного метаболізму. В організмі процеси вільного радикального окислення регулюються антиоксидантною системою.
Сьогодні за рахунок ендоекологічних проблем людини (забруднення організму важкими металами, радіонуклідами, куріння, незбалансованість харчування, електромагнітні поля, надмірні фізико-емоційні навантаження і ін.) Порушується робота антиоксидантної системи, зростає реактивність вільних радикалів, які вражають клітини або призводять до їх загибелі.
Практично всю енергію наш організм отримує з реакції окислення окислення білків, жирів і вуглеводів, що протікають за участю кисню. Кажуть, що людина отримує енергію в результаті "спалювання" їжі. Для того, щоб кисень використовувався ефективно, його необхідно активувати. В організмі є цілий ряд механізмів, які це роблять. Але і їх в свою чергу необхідно підтримувати в активному стані, що і виконують активні форми кисню (АФК) - це іонізований кисень, синглетний кисень і перекис водню. Якщо АФК в організмі недостатньо, то власні системи активації загасають, і ефективність його використання різко знижується, починають накопичуватися токсичні продукти неповного окислення (шлаки), позбутися від яких можна шляхом підвищення окислювальної активності кисню.
На сьогоднішній день таким методом стимулювати АФК є синглетно-киснева терапія (СКТ), в основі якої важливе місце належить одній з форм активного кисню - синглетний кисень, який на відміну від звичайного молекулярного кисню легко вступає в хімічні реакції окислення-відновлення.
Вперше синглетний кисень був виявлений в 1924р., а потім визначений як більш активна форма кисню. Було доведено, що синглетний кисень відіграє важливу роль у різноманітних процесах біосфери від чисто фотофізичних в земній атмосфері, до включення в найважливіші фотобіологічні реакції живих організмів і рослин. А також синглетний кисень служити потужним бактерицидним агентом.